czwartek, 22 czerwca 2023

Klocki Korbo na zakończenie roku szkolnego!

#laboratoriaprzyszłości #lpwspwporaju #klockikorbo #kostrukcje #budowle #pracawgrupie

Klocki Korbo- Koła zębate, to klocki konstrukcyjne, które dają dzieciom możliwość budowania przeróżnych ruchowych konstrukcji. Budując, bawiąc się dziecko odkryje zasadę działania przekładni mechanicznej. Widoczne gołym okiem koła zębate wprawiające w ruch wybrane elementy konstrukcji działają na wyobraźnię. Zabawa i nauka przenikają się na wzajem, a dziecko dowiaduje się jak działa przerzutka w rowerze lub wycieraczka w samochodzie.Fascynacja fizyką i matematyką często ma źródło właśnie w zabawie klockami konstrukcyjnymi, bo dają one dziecku poczucie sprawczości oraz uczą, że kiedy się wystarczająco długo pogłówkuje, możne wprawić w ruch każde marzenie.

Tak właśnie bawili się uczniowie i uczennice klas 3a, 3b, 5a i 5b w ostatnim tygodniu nauki w szkole ale mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, w czasie wakacji dzieciaki również znajdą czas na zabawę klockami, nie koniecznie korbo, bo każde klocki są gwarancją świetnej zabawy.
















wtorek, 20 czerwca 2023

"Ziemia i kosmos" w klasie 7

#laboratoriaprzyszłości #lpwspwporaju #geografia #ziemiaikosmos #układsłoneczny #planety #słońce #księżyc #fazyksiężyca #gwiazdy

W roku szkolnym 2022/2023 na lekcjach geografii zrealizowano 3 moduły z pakietu "Ziemia i kosmos"

Lekcja 1: Miejsce Ziemi we Wszechświecie.

Podczas zajęć uczniowie wykonali model Układu Słonecznego i omówili jego budowę:
- określili położenie planet w Układzie Słonecznym ( ich kolejność począwszy od Słońca),
- zwrócili uwagę m.in. na:  wielkość, średnicę,  nasycenie barw, charakterystyczne cechy planet np. talerze Saturna,
- omówili księżyce okrążające planety,
- wymienili ciała niebieskie krążące w Układzie Słonecznym np.: planetoidy,
Na podsumowanie lekcji wykonali plakat: ,,Budowa Układu Słonecznego”

Lekcja 2: Gwiazdy

Lekcja miała charakter wprowadzający do obserwacji nocnego i dziennego nieba. Uczniowie określali kierunki świata za pomocą kompasów magnetycznych. Wyznaczenie kierunku północnego na  linii widnokręgu ułatwi obserwacje na nocnym niebie  najważniejszych gwiazdozbiorów:  Wielkiego Wozu i Małego Wozu. W dzień  obserwację nad południowym widnokręgiem pozornej wędrówki naszej najbliższej gwiazdy Słońca.

Lekcja 3: Słońce, Ziemia i Księżyc

Uczniowie wykonali  z modeliny układ: Słońce- Ziemia – Księżyc i inne planety. Poznali zależności występujące pomiędzy tymi ciałami niebieskimi. Omówili zjawisko powtarzające się cyklicznie związane ze zmianami oświetlenia tarczy Księżyca czyli fazy Księżyca. Wykonali za pomocą zestawu kart z fazami Księżyca przykładowy model ilustrujący to zjawisko.


Uczniowie klasy VII bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowali na lekcjach.

piątek, 9 czerwca 2023

Gala Nauki 2023

#laboratoriaprzyszłości #lpwspwporaju #audio-video #naglosnienie #mikrporty

Sprzęt audio-video oraz nagłośnienie wraz z mikroportami zostało wykorzystane na Gali Nauki 2023.





piątek, 2 czerwca 2023

„Lekturowe Przytulanki” na maszynach do szycia

#laboratoriaprzyszłości #lpwspwporaju #maszynydoszycia #lekcjaotwarta #warsztatyszycia #lekturainaczej

W poniedziałek 29 maja br. w kl. I b odbyła się lekcja otwarta pt. „Lekturowe Przytulanki”. Inspiracją do niej był kot Cukierek, postać z omawianej wcześniej w naszej klasie lektury. Podczas warsztatów szycia każdy uczeń wykonał swoją kocią przytulankę. Przy okazji tych zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem maszyny do szycia, zakupionej w ramach projektu Laboratoria przyszłości. W warsztatach uczestniczyła również dyrektor szkoły pani Beata Cichoń, która także wykonała swojego własnego kota Cukierka.














czwartek, 1 czerwca 2023

Konkursu Talentów Robotów "Magical Power 2023" rozstrzygnięty!

#laboratoriaprzyszłości #lpwspwporaju #roboty #robotyka #dash #cue #programowanie #film #audiovideo #konkurs #megicalpower2023

Na pewno wszyscy czekacie na wyniki Konkursu Talentów Robotów  "Magical Power 2023". Zanim je ogłosimy, przypomnijmy, że zadaniem konkursowym było napisanie skryptu dla naszych szkolnych robotów, który zaprezentowałby ich  możliwości i umiejętności, a następnie nagranie krótkiego filmu. Roboty oraz sprzęt adio-video został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie klas 4-8 pracowali wspólnie na lekcjach informatyki, a na zajęciach z wychowawcą wybrali film reprezentujący klasę w szkolnym etapie. Na koniec uczniowie i nauczyciele, w anonimowej ankiecie on-line, wybrali zwycięzców.

Oddano 197 głosów, najwięcej głosów – 68, co stanowiło 34,5% wszystkich oddanych głosów, zdobył Robot Stachu, którego zaprogramowali Krzysztof i Szymon z klasy 8b. Drugie miejsce zajął Robot Rysiu, zdobywając 15,2% wszystkich oddanych głosów, a autorami filmu byli uczniowie klasy 4b – Oliwier i Marcel. Na trzecim miejscu uplasował się Robot Bogdan, który otrzymał 14,2% głosów, do którego skrypt stworzyli uczniowie klasy 7 – Igor i Radosław. 

Miejsce I - Robot Stachu


Miejsce II - Robot Rysiu


Miejsce III - Robot Bogdan


Gratulujemy! Niech moc (robotów) będzie z Wami!